Mindig is érdekelt és foglalkoztatott a titkosítás sok fajtája, a titkosírás, a különböző jelbeszédek, és a különböző kódok, amiket bizonyos dolgok elrejtésére használtak.
Sajnos még soha nem volt annyi időm és energiám, hogy mélyebben beleássam magam az ilyen dolgokba, de azok a könyvek és filmek, amik az elmúlt néhány évben megjelentek azért mindig felkeltették az érdeklődésemet, habár nem kifejezetten a szakirodalomról beszélek :)
Inkább olyanokról, mint a Da Vinci kód, amiből később film is készült, vagy a már két résszel is dicsekvő Nemzet aranya. Igaz a kettő eléggé különbözik egymástól, de mégis mind a kettőhöz megfelelő mennyiségű háttér anyag birtokában kellett lenni, és csak így lehetett megfejteni a különböző feladványokat, kriptexeket és számkombinációkat.
Na de a lényeg, hogy nemrég találtam az indexen egy hírt, ami felkeltette a figyelmemet és számomra érdekes volt.
Robert Patterson 200 éve kitalált egy titkosírást, és ezzel a módszerrel küldött levelet Thomas Jefferson amerikai elnöknek, de ezt csak most sikerült megfejteni.
Patterson úgy nevezte, hogy a "tökéletes titkosítás", amit megfejthetetlennek vélt, és láss csodát, 200 éven keresztül tényleg az is volt! :)
No de a cikk, hogy ne mindent én meséljek el:
"Megfejtették Jefferson elnök titkosírását
| 2009. július 3., péntek 13:45 | Frissítve: 2009. július 3.
Több mint 200 évig volt megfejtetlen Thomas Jefferson amerikai elnök és jóbarátja, Robert Patterson pennsylvaniai matematikaprofesszor üzenetváltása, amiben a Patterson által kifejlesztett, és a professzor által megfejthetetlennek kikiáltott titkosírást használtak.
Patterson és az elnök a titkosírások nagy rajongói voltak, gyakran váltottak rejtjelezett leveleket. Az egyik ilyen, 1801 decemberéből származó levél mellé tűzött üzenetben Patterson azt állította, hogy megalkotta a tökéletes titkosítást, ami nem csupán megfejthetetlen, de minden nyelvre alkalmazható, egyszerű, könnyen megjegyezhető elven alapul, és a kulcs ismeretében gyorsan visszafejthető a kódolt üzenet.
Kétszáz év alatt sokan próbálkoztak az üzenet megfejtésével, amiről egyébként a történészek máig nem tudják, hogy maga az elnök dekódolta-e, vagy előtte is titok maradt a megfejtés kulcsa. Az hamar kiderült, hogy nem egy egyszerű betűcserés trükkről van szó, amikor egy meghatározott rendszer szerint az abc egyes betűit egy másikra cserélik. Ezt már a XIX. század fejlettségi szintjén is aránylag könnyen fel lehetett törni statisztikai módszerekkel, az egyes betűk előfordulási arányait figyelve az adott nyelvben, és a kódolt szövegben.
A másik akkoriban elterjedt titkosítási módszer az volt, hogy egy táblázatban meghatározott szisztéma szerint egyes betűket, szótagokat, szavakat, vagy kifejezéseket cseréltek le számokra. Ezt már keményebb dió volt megfejteni, de nehézkes is a táblázatban keresgélés miatt, így nem is fért bele Patterson „tökéletes titkosítás" definíciójába.
A rejtélyt végül 208 év hiábavaló próbálkozásai után egy 36 éves amerikai matematikus, Dr. Lawren Smithline fejtette meg, aki egyébként kódfejtő szakértőként az amerikai titkosszolgálatoknak is dolgozó Institute for Defense Analyses egyik kutatóközpontjának munkatársa.
Patterson titkosítása többszörös kódolást alkalmazott. Először is a szöveget a szóközök eltávolításával, csupa kisbetűvel (hogy ne lehessen a szavak és mondatok határait megtalálni) egy 40 oszlopból és 60 sorból álló rácsba másolta át, függőlegesen egymás alá írva a betűket, az oszlopokkal balról jobbra haladva. Ezután hétsoronként külön rácsokra vágta a táblázatot, és minden egyes ilyen rész-táblában összekeverte a sorok sorrendjét, majd minden sor elejére és végére véletlenszerű betűket írt. Az így kapott betűhalmazt aztán kimásolta a rácsból (most már vízszintesen, ahogy egyébként is írni-olvasni), és készen is volt a kód.
A megfejtéshez használt kulcs nagyon egyszerű volt, és annyi kétjegyű számot tartalmazott, ahány sorból állt a táblázatban a szöveg. A kulcs például lehetett 58, 71, 33 – a beavatatlannak ez semmit nem mondott, a levél címzettje viszont tudta, hogy az olvasást az ötödik sorral kell kezdeni, aminek az elején nyolc, az üzenethez nem tartozó, csali betű van, aztán a hetedik sor jön, egy, majd a harmadik, három figyelmen kívül hagyandó betűvel. Az egyszerű trükk, és a függőleges, illetve vízszintes sorrendek keverése két évszázadig védte a szöveget.
Dr. Smithline számítógépes segítséggel fejtette meg a kódot. A módszere statisztikán alapult. Jefferson elnök fennmaradt levelezésének szövegét analizálta, és minden egyes betűpár (aa, ab, ac, egészen a zz-ig) előfordulási sűrűségét felmérte, aztán hasonló mintákat keresett a kódolt szövegben. Egy heti próbálkozás után a gép kidobta a megfejtést: Patterson a Függetlenségi nyilatkozat néhány sorát küldte el az elnöknek."